Skip to main content

FIRST LEGO League Challenge 2025

Årets uppdrag i FIRST LEGO League Challenge släpps den 13 september. I årets uppdrag, UNEARTHED™ ska lagen gräva djupt ner i vår historia. Varje upptäckt vi gör berättar en historia och kopplar oss till de människor och idéer som kom före oss. Tänk på ditt eget lokalsamhälle. Frys ett ögonblick i tiden. Vilka innovationer och verktyg som skapas idag kommer att ge framtida generationer insikt i hur vi lever, lär oss och firar? Med hjälp av STEM-färdigheter och samarbete kan vi idag gräva djupare än någonsin tidigare för att göra nya upptäckter. Vad kommer ni att hitta?

Vid anmälan till FIRST LEGO League väljer lagledaren "Dalarna" som "Stad" samt lämnar de kontaktuppgifter som efterfrågas i formuläret.

2047 Science Center står för anmälningsavgiften för de lag som anmäler sig till FIRST LEGO League Dalarna. Ni kan därför bortse från eventuell pdf-faktura som kommer i samband med anmälan.

Challenge set (legoinstallationer + robotmatta) beställer och betalar laget på fspartner.se. Challenge set skickas direkt till den adress lagledaren anger vid beställning. Priset för ett challenge set 2025 är 1 600 SEK (2 000 SEK inkl. moms).

Den 16 september arrangeras ett lagledarmöte på 2047 Science Center i Falun där fokuset är att gå igenom årets uppdrag samt för att dela ut t-shirts till alla lag. Mötet sker kl.13-16 med start med lunch kl.11.45. Anmälningslänk till lagledarmötet skickas ut via mail.

 

Om FIRST LEGO League

FIRST LEGO League Challenge är en ämnesövergripande tävling för ungdomar 10–16 år. Tävlingen har ett nytt tema varje år och projektperioden är alltid 8 veckor. Tävlingen ska inspirera barn och unga att bli morgondagens ingenjörer, forskare och problemlösare. Genom samhällsaktuella uppdrag får deltagarna uppleva vetenskap och teknik på ett engagerande och spännande sätt!

Mer information om FIRST LEGO League och årets uppdrag finns på webbplatsen Hjernekraft.org Där presenteras även samtliga lag som deltar i regionaltävlingen vi arrangerar.

  

Kontaktperson

Frågor om FIRST LEGO League Challenge besvaras av Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den., tfn 0243 - 79 39 24. 

  



Följande företag och institutioner engagerar sig regionalt i arbetet med FIRST LEGO League, för framtidens kompetensförsörjning inom naturvetenskap och teknik:

 

 2047teknikerjakten

hdaljungbergsfonden

Skolverketborlange energi

 

 

Hitachi EnergyMaserFrakt logo Orange

Logotype FEV grund